Recenze EDC pera, EXTREME PEN

Taktické EDC pero, Extreme Pen

Autor: Jan Jakub / Waalwijk, Nizozemsko


Pero, nebo propisovací tužka, je od nedávna nedílnou součástí našeho ošacení. Já si například bez pera nedovedu představit den. Neboť co si nenapíšu, jako by neexistovalo. Znáte to také? Co ale, pokud se klasické pero, spojí s prvky pro zálesáky. Mít u sebe nůž, křesadlo, rozbíječ skla a taktické pero, zabírá dost místa. A například při běhání v lese to až vadí. Firma Extreme EDC, která dnes tyto výrobky bohužel již nevyrábí, tyto komponenty spojila v jeden nenápadný, funkční celek.

 

Foto: Na pohled celkem obyčejné pero / TRAVEL HELPERS CZ

Foto: Spona drží dobře na kalhotech i na balistické vestě v systému molle / TRAVEL HELPERS CZ

 

Materiály:

Tělo pera je vyrobeno z leteckého duralu 7075 a čepelka nože z uhlíkové oceli. Pero padne příjemně do ruky a nikde v kapse nevyčnívá a ani nevadí. Celková délka je 13cm. Možná zamrzí jen větší váha, ale to je pro multifunkčnost pochopitelné. Všechny části pera jsou šroubovací, takže ztráta firesteelu nehrozí. Můžete ho mít v zadní kapse kalhot a již nikdy se vám nerozbije. Kolikrát jsem si já rozsedl propisku a chodil celý den se skvrnou od inkoustu. To se vám s taktickým perem nestane. Jeho robustnost a nenápadnost, využijete pochopitelně také v sebeobraně. Jelikož nepůsobí military vzhledem, neměl jsem nikdy žádný problém. Do letadla jsem to ale nezkoušel. 😀

 

Foto: Pero tvoří 4 hlavní části / TRAVEL HELPERS CZ

Tuha:

V peru je použita tuha z obyčejné propisovací tužky, ta se musí velmi zkrátit. Sestříhne se na cca 2cm a za podpory malého imbusu, který byl součástí balení, se našroubuje do vnitřku těla. Toto je trochu nešťastné, avšak je to daň za ostatní bonusy tohoto pera. Tuha pera vám vydrží měsíce. Samozřejmě je to dáno tím, jak moc budete pero využívat. Studenti ve škole, ale asi nadšeni nebudou.

Nůž:

Nůž je z materiálu uhlíkové oceli, což mu dává dobrou ostrost a řezivost. Je vhodný zejména na přípravu troudu pro rozdělání ohně, vyřezávání detailů a tak podobně. Strom s ním nepokácíte, ale svou šikovností mě mile překvapil.

Foto: Nůž je velmi ostrý a je vhodný pro drobnější práci / TRAVEL HELPERS CZ

 

Foto: Poradil si velmi dobře, i s větším průměrem dřeva / TRAVEL HELPERS CZ

Firesteel + škrtátko:

Feritová tyčinka má průměr 0,8cm a délku 2,4cm. Jedná se tudíž o kratší verzi firesteelu a vyžaduje jeho použití již základní zkušenosti, práce s křesadlem. Tedy alespoň dle mého pohledu. Tyčinka má střední tvrdost a nic se jí vytknout nedá. Co mě ale při každém použití překvapilo, je škrtací pložka na hrotu pera, která je určena pro firesteel. Je tak malá a tak nešikovně umístěná, že rozdělávání ohně touto plochou, bylo vždy velmi náročné a to i v ideálních podmínkách. Pokud bylo po dešti a nebo foukal vítr, i přes mé mnohaleté zkušenosti práce se škrtadlem, oheň se mi rozdělat nepodařilo. Zachránila to až delší plocha malého nože na klíčích. Určitě jsou tací lidé, kterým to problém nedělá, ale já jsem velmi netrpělivý člověk a vyžaduji od výrobku jednoduchost. Tento nedostatek se dá ale vyřešit menší úpravou v dílně, takže to na celkovém dojmu neubere.

 

Foto: Hrotová pložka je velmi nešikovná a malá / TRAVEL HELPERS CZ

 

Foto: I v ideálních podmínkách je to opravdu boj / TRAVEL HELPERS CZ

 

Foto. S čepelkou od nože to jde ale samo / TRAVEL HELPERS CZ

 

Foto: Malé a praktické, krása / TRAVEL HELPERS CZ

 

Co říci na závěr?

Taktická pera jsou v dnešní době hit. Nejen pro svou bytelnost a větší množství praktického využití, ale také pro větší pocit bezpečí. Nevím zda jste svá taktická pera někdy zkoušeli v nácviku sebeobrany, ale opravdu to bolí. Strašně moc to bolí. 🙂 Upřímně mne mrzí, že firma Extreme EDC tento produkt již k prodeji nenabízí, neboť alternativ mnoho není. Vlastně nevím o žádné alternativní variantě. Ale pokud bychom měli hodnotit taktická pera jako celek, určitě se jeho koupě vyplatí.

Co je to Taktické pero?

Kdo nevíte co taktické pero je, jedná se defakto o odolnější pero. Nejčastěji ze slitin leteckého duralu. Je lehké, odolné a nerozbitné. Oblíbili si je ozbrojené složky, ať armáda, policie, tak je užívané i v oblasti sebeobrany. Pro svou velikost, nenápadnost a hlavně účinnost. Taktické pero je spojení pera a kubotanu. Policisté při sepisování pokut, nebo při identifikaci osoby, používají propisovací tužku. Než by policista při jeho napadení, sáhl po své služební zbrani, je jeho nejrychlejší variantou obrany, použití právě pera. Stejně jako vojáci. Ze zkušenosti vím, že obyčejné pero vydrží v terénu maximálně několik týdnů. Pak se ztratí, rozbije a nebo vyteče. To se vám u taktického pera nestane. 🙂

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2024 Travel Helpers CZ

HELP, TRAVEL AND LIVE