5.8.2021 - Česká republika / EVAKUAČNÍ ZAVAZADLO

Bug-Out Bag (Go Bag) - není modlou příznivců postapokalyptické společnosti, nýbrž zavazadlo, které vám může zachránit život a nebo váš zachráněný život alespoň značně zpříjemnit. Doba přírodních katastrof stále ukazuje svou moc a sílu, no a to k tomu ani nemusíme přidávat situace jako požár, únik plynu, evakuace pro nález munice a další situace, které se pravidelně odehrávají. Představte si, že vás uprostřed noci vzbudí dým z požáru vašeho bytu, protože jste zapomněli vytáhnout nabíječku od mobilního telefonu. Pokud vás dým vzbudí, máte velké štěstí, ale co teď?
Právě připraveným zavazadlem pro evakuaci ušetříte drahocenné vteřiny, které byste ztratily pobíháním po bytu a hledáním toho nejcennějšího a věcí, které budete po opuštění bytu potřebovat. Vsadím se, že je určitě lepší být zodpovědně připravený, se sám o sebe a o svou rodinu postarat, než být polonahý a promrzlý v rukou záchranářů, následně odkázaný na pomoc druhých.

UPOZORNĚNÍ: Každý člen rodiny by měl mít svůj vlastní evakuační batoh, sestaven dle obdobných skupin priorit.

 

foto: Soupis materiálu EVAKUAČNÍHO ZAVAZADLA, dle MODERNÍ ŠKOLY PŘEŽITÍ


13.4.2020 - Nový Zéland / KONEC CESTY KOLEM SVĚTA!

Návrat na naší druhou etapu cesty kolem světa byl tak rychle ukončen, že jsme si to nikdo z nás ani ve snu nepomyslel. Koncem roku 2019 svět ovládla pandemie a my byly nuceni 13.4.2020 využít REPATRIAČNÍ vládní let zpět do vlasti. Od té doby jsme doma a snažíme se přežít, jak jen umíme... TÍMTO TEDY UKONČUJEME NAŠÍ CESTU KOLEM SVĚTA. A jednoho dne... pokud nám to situace umožní, se na cesty opět vrátíme. Ale za každou cenu v této době cestovat nechceme.


4.10.2019 - Thajsko

Návrat na naší druhou etapu cesty kolem světa. Jak to dopadne tentokrát, je otázkou osudu!


 

26.9.2019 - Liberec / Česká republika

Byli jsme v létě pozváni na airsoftový dětský tábor, SPA KEMP - abychom povyprávěli o naší cestě a o přežití v přírodě. Takhle to alespoň začalo...

Nakonec jsme zůstali 10 báječných dní a myslíme na tento čas každým dnem. Děti na tomto táboře byly úžasné. Neustále se vyptávaly a vyzvídaly. Takové publikum jsme ještě neměli a velmi nás to potěšilo. Každý den jsme se aktivně účastnili táborového programu, dětem i vedoucím pomáhali a konečně jsme se cítili využiti. Táborů jsem projel a navštívil velké množství, jezdím na ně totiž od malička. Co však musím říct, je fakt, že tento tábor jako jeden z mála skutečně funguje a vše tam jede jak má. Kdo si vést dětský letní tábor nezkusil, neví. Proto těmto lidem, za jejich úchvatnou práci posíláme obrovský respekt a díky. Nejen za ten úžasný čas, který jsme měli možnost s nimi strávit, ale také za jejich pevné nervy které s táborem mají.

Pokud máte dítko s vášní pro military a airsoft, doporučujeme právě SPA kemp. 🙂

FOTOGALERIE - Dodržujeme platné zákony ČR a proto díky GDPR, jsou veškeré fotky z tábora podloženy podpisy rodičů všech vyobrazených dětí. 🙂

 

 

 

 


 

15.8.2019 - Liberec / Česká republika

Dnes pro vás máme video, které nemá na českém internetu obdoby! Ve spolupráci s 15.Lehkou motorizovanou skupinou a profesionálním kamaramanem s dronem - Jan Pospíšil PHOTOGRAPHY a URBEX CZ jsme pro vás natočili PRVNÍ POMOC V BOJI

V tomto videu se dozvíte, co musí umět a vědět voják CLS (combat lifesaver), když se při plnění bojového úkolu stane neočekávaná situace a kamarád z jednotky je raněn. Vše v češtině a laicky.


 

22.6.2019 - Liberec / Česká republika

Krásný den cestovatelé, dnes pro vás máme zkrácenou a UPRAVENOU verzi, našeho 1 dílu seriálu CESTUJ BEZPEČNĚ 2018.

Jelikož náš původní editační program záběry ničil, čehož jste si jistě všimli, rozhodli jsme se z původních záběrů sestříhat zcela nový, krátký (20 minut) a upravený díl. Snad se vám inovace bude líbit a kratší formát videa bude pro vás diváky přijatelnější. 🙂


3.6.2019 - Velddriel / Nizozemsko

Krásný den dobří lidé, dnes pro vás máme nové video. Není to ale jen tak ledajeké video. Jsou to mé myšlenky, pocity a informace, shrnuté do krátkého povídání, navíc ve spolupráci. 🙂 

Za záběry z dronu a editaci, děkujeme Janu Pospíšilovi, z Photography a URBEX.

➡️ Odkaz na YouTube kanál - ZDE

➡️ Odkaz na Facebook - ZDE


 

10.5.2019 - Velddriel / Nizozemsko

Krásný den cestovatelé, dnes pro vás máme nové video. 🙂

Toto video jsme točili na dvakrát, protože Míša po natáčení nezkontrolovala záběry, nechala mě první video sestříhat a až po nahrání na YouTube, mi říkala, že se tváří hrozně a že to musíme přetočit. Takže dohromady, nám toto video trvalo cca 21hodin.

Takže dlouho očekávané video o ZODPOVĚDNÉM CESTOVÁNÍ, je venku. Užijte si ho a dejte nám vědět co si o tom myslíte.


28.4.2019 - Velddriel / Nizozemsko

Co, že se to s námi děje a kde to jsme? Hlásíme se z Holandska, kde už týden pobýváme a máme prvních pár hodin volno. Je to opravdu šílenost.

Měli jsme mít 9,30 Euro / hodinu čistého.
Realita - Máme 7 euro. To je 2,30 pod minimální hodinovou mzdou v Holandsku. Navíc byly 3 státní svátky, včetně největšího Holandského svátku krále, kdy veškeré výplaty platí král, ale za přesčasy, víkendy, ani svátky, nemáme ani % navíc.

Měli jsme mít hned kontrakt. 
Ten jsme dostali včera a navíc na smlouvě není vůbec nic, ani den nástupu, takže nevíme jak to budeme dokazovat úřadům v ČR.

Pracujeme 7 dní v týdnu, 12 hodinové šichty. Dvě 5 minutové přestávky a jedna neplacená velká.

Měla to být malá rodinná farma, s milou starou paní. 
Paní sloužila očividně u Německého gestapa, jinak se jejich agresivně negativní jednání, nedá vysvětlit. Běhají po hale a křičí, že kdo nesplní normu, nedostane peníze. (Přitom jsme placení od hodiny). Křičí na lidi, když jsou pomalý a jednu Polku, nepustili ani na WC. Samozřejmostí je, že nesmíme mít vodu, ani nic jiného u sebe, hlavně, že při jejich drezuře, kouří jednu cigaretu za druhou. No dalo by se pokračovat, je toho více. Ale další peprnosti se dozvíte v nadcházejícím VIDEU - JAK SI NAJÍT PRÁCI V ZAHRANIČÍ. Na které se můžete brzy těšit.

Takže, zde je krátké odpověď na to, kde bereme peníze, abychom mohli cestovat. 🙂

 

Foto: Jahodová farma Holandsko / TRAVEL HELPERS CZ


2.2.2019 - Jablonec nad Nisou / Česká republika

JAK NÁM ZAČAL NOVÝ ROK 2019 ???

Co vám budeme nalhávat, nastartoval nám nový rok doslova otřesně. Hned po oslavách nového roku, jsem jel opět ke svému dentistovi a ten byl nucen zub extrahovat (vytrhnout). Zánět se nedalo dostat pod kontrolu a mnoho na výběr nezbývalo. Dnes se zotavuji po extrakci a Míša se pro změnu trápí po doktorech, s Iráckou bakterií kterou si přivezla z Kambodže. Doktoři si s ní neví rady a mnohdy ani neví, o co se jedná. 

Ale abychom nezveřejňovali pouze samá negativa, tak máme již nakoupenou novou video techniku, se kterou se kvalita videí znásobí, dále profesionální editační program na střih videa a s partnery domlouváme další vybavení do testování a připravujeme se na naše jarní putování po České republice, na které se již moc těšíme. To víte, více než dva roky jsme nebyli v létě doma. 🙂  

Pracujeme na nových videích, recenzích a dokonce nás vyzpovídali redaktoři z místní MLADÉ FRONTY DNES. Které náš projekt moc zaujal a vyšel o nás krátký článek v tisku. Děkujeme, moc nás potěšil váš zájem. 🙂


OSTATNÍ ČLÁNKY o projektu TRAVEL HELPERS CZ:


 

Foto: Tištěný článek pro Mladou frontu DNES / MF DNES

 


25.12.2018 - Liberec / Česká republika

VŠE ZLÉ, JE PRO NĚCO DOBRÉ.

Náš nucený návrat, stále nemůžeme přijmout a celkově si připadáme jako páté kola u vozu. Ze všech těch negativ, která kolem našeho návratu vnímáme, je také ale mnoho pozitiv. Pracujeme na zlepšení video techniky, výstroje a také jsme příjemně potěšili naše rodiny, které nás u Vánočního stromku tento rok neočekávali. Překvapili sme a potěšili mnoho lidí a o tom mají Vánoce přeci být. Letošní rok nebyl o množství darů, ale o naprosto pohodové a poklidné atmosféře v kruhu rodinném a bylo to naprosto báječné. 🙂

Tímto i vám, lidem dobré vůle, chceme popřát krásné a hlavně klidné prožití svátků Vánočních. Buďte na sebe hodní a mějte se rádi. 🙂

Zůstaňte s námi u další etapy, i v roce 2019.... Děkujeme!

 

Foto: Svátky Vánoční v rodinném kruhu / TRAVEL HELPERS CZ

 


3.12.2018 - Tábor / Česká republika

LETEM SVĚTEM, ZA SVÝM ZUBAŘEM... Nový Zéland → ČR

Letět přes celý svět, jenom pro opravu vašich zubů je částečně šílené, ale na druhou stranu v dnešní době nevyhnutelné. Většina pojišťoven má zubní problémy ve výlukách a než si své pojištění zaplatíte, měli byste se na tuto skutečnost velmi dobře informovat. Jak ale dosáhnout nejlepších výsledků a riziko zubních nesnází snížit na minimum?

Rádi bychom vám zde doporučili pár jednoduchých kroků, které by vám na cestách mohli pomoci. Návrat do vlasti vás stojí totiž nejen energii, bolest, ale také neuvěřitelné finance!

 •  Pravidelné prohlídky u zubaře před odjezdem - včetně rentgenu!
 • Čistěte si zuby, ať jste kdekoliv a po každém jídle si vyplachujte ústa vodou.
 • Čistěte si také jazyk. 
 • Doporučujeme být vždy zásobeni antibiotiky. (Samozřejmě dle místa kam se vydáváte a jak dlouho tam budete.) Vždy konzultujte se svým obvodním lékařem!
 • Informujte se u svého zubaře na nouzové plombovací sady. (Při dlouhodobém pobytu mimo civilizaci.)
 • Pokud již obtíže máte, problémy zmírníte HŘEBÍČKEM. - Funguje!

Jinak jak jsem dopadl já?
Zub je mrtev. Zánět je tak obrovský, že prý už dlouho podobný, paní zubařka neviděla. Pokouší se mi ho zachránit, takže mne čekají další návštěvy v prosinci a lednu. Zub, který mi Míša nouzově opravovala na Zélandu byl Míšou údajně zachráněn.

Byli jsme připraveni, nic jsme nepodcenili, ale u zubů se musí očekávat i neočekávané. Na toto téma plánujeme natočit video, v kooperaci s profesionálními dentisty. Průvodce při dentálních potížích, mimo dosah lékařské péče. 

 

Foto: V soukromé ordinaci zubního lékaře / TRAVEL HELPERS CZ

 


3.11.2018 - Matamata / Nový Zéland

KONČÍME! VRACÍME SE ZPĚT DO ČR!

Proč a z jakého důvodu se vracíme?

Skutečně se na nějaký čas zpět do ČR vrátit musíme, leč neradi. Zdravotní problémy jsou při dlouhodobém cestování nepříjemné a občas se nám všem dějí. Jakmile se ale jedná o zuby, pro mne osobně je to noční můra. S neléčeným zánětem zubního kanálku cestuji již od Filipín, kde mne bez pardonu odmítli ošetřit a navrhli návrat do ČR. A to jsem PŘED ODLETEM navštívil několikrát svého zubaře, včetně rentgenových snímků, které přítomnost zánětu neodhalily. V té době u nás návrat nepřicházel v úvahu a rozhodli jsme se pokračovat i s možnými riziky.

Nicméně zde na Novém Zélandu tento problém doplnila vypadlá zubní plomba na dalším zubu, kterou se tedy Míše podařilo nouzově opravit, našim setem pro opravu zubů. Není to však oprava pro dlouhodobé trvání, ale jsem rád, že mohu alespoň bez bolesti jíst. Aby toho nebylo málo, vygradoval problém s neléčený zánětem. Ono se to ale dalo očekávat. Třetí pokus potlačení zánětu silnými antibiotiky nezabral a otok se srazit nepodařilo. Proto jsme si řekli STOP, nebudeme nadále pokoušet štěstí a jedeme domů. Dát se zdravotně dohromady. Míša má také nějaké pasivní problémy se zuby, takže se vše vyřeší najednou, ať máme do další etapy klid.

Během pauzy bude probíhat modernizace video techniky, post produkce a také vybavení. Chystáme zkvalitnění naší tvorby a proto naší nucenou pauzu vnímáme jako prospěšnou pro všechny strany. 🙂 O videa a další materiál se však strachovat nemusíte, budeme pokračovat i nadále! 🙂


16.10.2018 - Auckland / Nový Zéland

PRVNÍ DÍL SERIÁLU: CESTUJ BEZPEČNĚ 2018

Jan JAKUB: Naše práce během natáčení je netradiční, tím i samotný koncept videí, které jsou točeny opravdu v terénu a mnohdy v odlehlé divočině, bez nemocniční dostupnosti. Tak, jak by to bylo doopravdy. Když si dnes vzpomenu na natáčení, běhá mi mráz po zádech. Bylo to šílené a jsme velmi rádi, že natáčení dopadlo v pořádku a že nikdo nebyl zraněn. Co říkáte na náš první počin? Líbil se vám díl OSTROV? Pokud vás můžeme poprosit, sbíráme názory a informace od diváků, abychom mohli další díl zkvalitnit a tím zlepšovat celkově naší tvorbu. Napište nám váš názor!

Bezpečnost na cestách, máme každý ve svých rukou. 🙂


14.10.2018 - Hobart / Tasmánie

EXPEDICE TASMÁNIE - ÚSPĚŠNÁ! 

Když jsme do Tasmánie odlétali, vlastně jsme tam ani nechtěli. Ale jakoby nás osud vedl správným směrem. Ihned po příletu jsme se do této části Austrálie zamilovali. Tak divokou, nebezpečnou a zrádnou divočinu jsme ještě nikdy neviděli. Země přesně pro nás!

Poznali jsme jaké je to žít v buši, zkusili si farmařit a zamilovali se rodiny jenž nás hostila a stali se z nás přátelé na celý život! Nočních treků do buše bylo také mnoho.  Co jsme tam dělali, ptáte se? Chtěli jsem v divoké přírodě spatřit malého ďábla, který je na pokraji vyhynutí. Mnoho lidí co zde žijí, to štěstí nemělo, ale nám se to povedlo. Během nočního pozorování divoké zvěře uprostřed buše, se nám objevil před očima. Na necelou minutu, velmi blízko. A v noci jsme slyšeli jeho hrozitánský řev. 

O této zemi jsme natočili několik videí, proto nepodceňujte sílu Tasmánské divočiny a při vaší chuti tuto zemi navštívit, se řádně připravte. Není to turistická země a žádné pohodlí či rodinný komfort zde neočekávejte. 

Na naší pouti Tasmánií jsme zpozorovali další divoká zvířata ve volné přírodě a pomáhali s medializací problémů ve videu pro záchrannou stanici Bonorong. Shlédnout tyto videa můžete v sekci VIDEO TVORBA.

 

Foto: Tasmanian Devil Face to Face! / TRAVEL HELPERS CZ

 


5.8.2018 - Siem Reap / Kambodža

POCTA PADLÍM HRDINŮM a KAMARÁDŮM

Dnešní den se opět zapisuje do černé kroniky Armády ČR a také našeho 42.mechanizovaného praporu v Táboře.

Během rutinní patroly v časných ranních hodinách, byli rukou sebevražedného atentátníka, zabiti naši kamarádi a kolegové. Vojáci prováděli standardní obchůzku kolem základny Bagrám a při kontrole jedné z užších ulic vesnice, museli sesednout z obrněného vozidla a v patrole pokračovat pěšky. Toho využilo hnutí Talibán, které se později k útoku přihlásilo.

Oběťmi české armády jsou: rotný Martin Marcin (1982), desátník Kamil Beneš (1990) a desátník Patrik Štěpánek (1993).

Jednalo se o velmi zkušené vojáky a jejich smrt nás velmi zasáhla.

Nejde o to proč tam vojáci jsou, nejde o politiku, ani o peníze, tyto témata nejsou v tuto chvíli podstatná. Ve chvílích jako je tato, uctivé jednání k rodinám pozůstalých, by mělo být prvořadé. Rodiny kluků by neměli mít pocit, že jejich synové odešli z tohoto světa zbytečně. Svému poslání, vojáci natolik věřili a svou práci odváděli s přesvědčením a položili oběť nejvyšší. Armáda, Policie, ZZS, Hasiči a další... držíme spolu, pracujeme spolu, ale i své životy riskujeme, pro naše dobré přesvědčení spolu. Na soudržnost nesmíme zapomínat.

Loučíme se s vámi kamarádi a kolegové. Děkujeme vám za vaši službu. Nikdy na vás nezapomeneme! Rodinám a pozůstalým, vyjadřujeme upřímnou soustrast. Čest vaší památce!

Foto ilustrační, zdroj: zprávy.idnes.cz


 

4.8.2018 / Siem Reap - Kambodža

Hraniční přechod POIPET - Thajsko / Kambodža

O tomto přechodu se dočtete pouze to nejhorší a nejšílenější! Historek o mafii, loupežích, přepadeních a bůh ví čeho všeho dalšího, je možná tisíce. Dle dostupných informací se jedná o jeden z NEJNEBEZPEČNĚJŠÍCH hraničních přechodů na světě. S tím ale nemůžeme souhlasit i když neříkáme, že nebezpečný není. Vždy záleží na člověku jenž přechod prochází a na jeho chování.

Pojďme si tedy povědět pár základních informací, jak se NEBEZPEČÍ VYVAROVAT: Více v článku

Obávaný hraniční přechod POIPET: Jak projít bezpečně?

 


3.8.2018 / Siem Reap - Kambodža

Mise pravé THAJSKO - ÚSPĚŠNĚ SPLNĚNO! 🙂

V Thajsku jsme již před pár lety byli, navštívili jsme některé turistické ostrovy a Thajsko nás tehdy nadchlo. Na naší cestě dnes, jsme však toužili poznat pravé, nefalšované a turisty nepolíbené Thajsko. To byl náš nelehký cíl, který se nám však povedl.

Poznat a vidět Thajsko ve své pravé kráse, není v dnešní turistické době vůbec snadný úkol. Díky informaci od Čechů, žijících na jednom nejmenovaném místě v Thajsku, jsme tu možnost a čest měli. Je totiž naprosto neuvěřitelný rozdíl, navštívit místa jako Chiang Mai, Phuket, Koh Samui, Bangkok a podobně, od míst kam se noha turisty nepodívá jak je rok dlouhý.

Místo nás doslova nadchlo! Opice, varani, spousta hadů, všemožné jedovaté havěti a dokonce i v hojném množství volně žijících slonů, nás ohromilo. Nikdo zvířata nevyužívá ve svůj prospěch a navíc se k nim i dobře chovají. Je toho na celý článek a proto podle množství času, možná později některý článek sepíši. 🙂 Chceme se ale podělit o příběh, který nám divoká příroda dopřála. 🙂

Některý pes, není pouze pes!
Věřte nebo ne, tento na půl divoký pes z fotografie, se jmenuje Ben. Když jsme první den odcházeli z naší lokace kde probíhalo natáčení, Ben se nás ujal. Nejprve jsme si říkali, že je divnej a určitě nás někde napadne, ale ono ne. Jako by měl plán a přesně věděl co dělá. Inteligence a osobnost z něj doslova čišila. 
Místo kde jsme natáčeli a byli 12 dní odříznutí od civilizace, nebylo jen tak ledajaké místo. Žilo tam obrovské množství opic, varanů, divokých psů, hadů a divokých slonů. Ben si byl této skutečnosti dobře vědom a pokaždé nás doprovodil až do bungalovu, několik km cesty džunglí.

Ben nám čistil cestu od tlup opic a divokých smeček psů, abychom měli vždy volný průchod. Nejednou ho smečka psů napadla. Ben byl ale týpek a vždy jim nakopal zadek, vážně.. šel z něj veliký respekt! Když jsme spali na lokaci v džungli, celou noc nás hlídal a i pozdě v noci při nočním natáčení, nás doprovázel skrze džungli. I když kňučel strachy a sám se jistě bál, vždy zůstal věrný a neodešel.

Tento příspěvek tedy věnujeme Benovi a dalším zvířatům, které mají více empatie, než mnozí lidé.

 

Foto: Ne každý divoký pes je nebezpečný / TRAVEL HELPERS CZ


17.6.2018 / Chiang Mai - Thajsko

DNEŠNÍ PŘÍSPĚVEK JE VĚNOVANÝ VŠEM KOLEGŮM A PŘÁTELŮM Z ŘAD OZBROJENÝCH SLOŽEK ČR.

Ani nevím jak začít, ale vězte, není lehké po takové době odejít do civilu. Byl to pro mne velký životní krok a do dnes nevím zda to bylo správné. Ano, určitě bylo, neboť rodina je vždy na prvním místě! Nicméně častokrát přemýšlím, proč jsem se vlastně do služebního poměru vojáka z povolání nevrátil. Byla ve mne tehdy opravdu tak velká zlost, že armáda nebrala ohledy na soukromý život svého vojáka a ledasco jsem jí proto vyčítal. Po uplynutí dvou let to vidím jinak. Armáda není dokonalá, je to státní firma, která takto neštastně občas funguje, ale tak to prostě je. Neříkám, že je to správné, ale je to tak.

Od doby kdy jsem opustil svou jednotku sídlící v Táboře, můj čas byl hledáním sebe sám. Jsem mladý a na svůj věk jsem do armády nastoupil velmi brzy. Nedařilo se a já stále strádal., cítil jsem pocit nevyužitelnosti. Znáte to také kolegové? Proto také vznikl náš projekt, na kterém právě čtete tyto řádky. Je to ůžasné, snažíme společně s Míšou o něco, o co se nepokusil nejspíše nikdo z ČR před námi. Dodává nám to motivaci a sílu, kterou potřebujeme.

Ale neuplyne den kdy bych nemyslel na mé kamarády, kteří právě plní své služební povinnosti na misi v Afghánistánu. Neuplyne den co bych nemyslel na své bratry co brání náš spánek a klid na cvičeních, nebo  na  posádkách. A také neuplyne jediný den, kdy bych nemyslel na své bratry co v řadách armády již nejsou a na ty co již MEZI NÁMI NEJSOU!

Co tím chci říct? 
Armáda mi nechybí, je to přece jenom práce i když hodně specifická a musím se přiznat, že mi i ty cvičení chybí a jel bych na Doupov okamžitě. Chybí mi pocit potřebnosti. Co mi ale schází nejvíce, jste vy, bratři a kamarádi se kterými jsem prožil nejkrásnější, ale zároveň nejnáročnější roky svého života! Nikdy na to co jsem s vámi prožil nezapomenu a je to mou součástí každý den, každou hodinu a minutu mého bytí.

Moc mi chybíte a tímto krátkým psaním, vám děkuji za vaší službu vlasti a za to že jste mými přáteli. 🙂

Při plnění úkolů ať již doma, nebo v zahraničí, na sebe dávejte pozor a vraťte se všichni v pořádku !!!

 

Foto: Jednou voják, navždy voják! / TRAVEL HELPERS CZ


6.6.2018 / Bangkok - Thajsko

Bangkok je velkoměsto plné obrovských mrakodrapů, smogu a sprostoty. Ano, to určitě ano, ale na jeho velikost je zde velmi čisto, řidiči jsou zde umírnění a najde se zde i kousek přírody a dobrodružství. 🙂

Mluvím zde o Lumphini parku v centru Bangkoku. V tomto rekreačně sportovním, přesto přírodním parku nalezne každý to své. Milovníci velkých ještěrek také. Žijí zde volně Varani Skvrnitý.

O jejich způsobu života zde jsme natočili video a tak zavítejte do naší sekce TIP Z FLEKU  a mrkněte se. 🙂

 

Foto: Varan Skvrnitý (Varanus salvator) / TRAVEL HELPERS CZ


2.6.2018 / Caramoan - Filipíny

PO STOPÁCH ROBINSONOVA OSTROVA A SURVIVORU

Caramoan je neturistický tropický ráj Filipín a rozhodně není pro každého. Ubytování je zde velmi průměrné, není zde stabilní WiFi, signál a občas neteče ani voda. O hmyzu, parazitech a všude přítomných medůz, ani nemluvím. Obchod zde není, cesta sem je velmi náročná a zásoby sem dováží pouze sporadicky.

Aby člověk toto místo navštívil, musí hodně věcí zkousnout a oželet. My jsme zde strávili neuvěřitelných 12 dní a každý den zde stál za to. Prošli jsme si lokace Survivoru a také místa Robinsonova Ostrova. Poznali neuvěřitelné lidi a mnoho věcí se naučili. Caramoan nikdo neberte na lehkou váhu, místo je plné nebezpečí a nedá vám nic jen tak. Filipínské moře je VELMI NEBEZPEČNÉ a proto si pro plavbu na ostrovy vybírejte zkušené místní lidi.

Říkáme zde realitu proto aby si toto místo zachovalo svou důstojnost a nedotčenost. Masivní příliv turismu by jej zabil a to nikdo z nás nechce. Pokud se sem přesto rozhodnete vydat, buďte opatrní a užijte si každý den, neboť míst jako je Caramoan mnoho není.

O našich cestách Caramoanem vznikly dvě videa, tak se můžete v sekci VIDEO TVORBA podívat na ten ráj z blízka. 🙂

 

Foto: Místo kde vznikají hry a vybavení pro SURVIVOR a ROBINSONŮV OSTROV / TRAVEL HELPERS CZ


21.5.2018 / Legazpi - Filipíny

MISE MAYON - SPLNĚNA !!!

Ale povíme vám, bylo to opravdu náročné.
Do našeho prvního videa a první reportáže jsme chtěli dát své duše a vrhli jsme se do práce ve velkém.

 • Tři dny jsme sháněli motorku.
 • Najezdili jsme téměř 250 km na motorce.
 • Místa pro reportáže jsme hledali v neznámu a terénu.
 • Informace sbírali z institutu Vulkanologie a od místních občanů.
 • Každý den jsme vstávali ve 4 hodiny ráno. (22hod SEČ)
 • Nasbírali jsme více než 50 GB materiálu, který na nás čeká ve střižně.
 • Na dnešní den jsme si zajistili povolení natáčet za zavřenou branou kostela a brzy ráno, kdy jde Mayon ještě vidět. Turisti tam byli a navíc hrozně pršelo, takže prdlačky a museli jsme čekat až přestane. Výsledné záběry se ale stejně zničili.
 • Dnes jsme slavnostně dokončili poslední záběr, jeli vrátit motorku. Přijedeme na hostel, kontrolujeme záznamy a zjistíme, že Míša kameru omylem spojila s jinou redukcí. Takže celý den a 18 GB videa je k ničemu.
 • No nic, spánek nebyl, sbalila se aparatura a jelo se na lokaci natáčet znova.
 • Píchli jsme osamoceni v zemi nikoho, honili nás nebezpeční psi a přizpůsobovali jsme se Filipínské šílenosti, které říkají řízení motorových vozidel.

 

Foto: Sopka MAYON - Legazpi / TRAVEL HELPERS CZ


10.5.2018 / Olongapo - Filipíny

WE ARE SURVIVED !!!

Máme za sebou téměř 30 hodinový kurz přežití v džungli, pod vedením instruktora s více než 40 lety zkušeností.

Co zásadního kurz přinesl ve zkratce? 

 • Přizpůsobení se nesnesitelnému vedru a vlhkosti.
 • Nauku flory a přístup k divoké zvěři. (Když uvidíte Kobru
 • Královskou, UTÍKEJTE!) Ano velmi uklidňující.
 • Rozdělávání ohně z přírodních zdrojů, bez použití křesadla.
 • Udržování ohně v extrémně vlhkém prostředí džungle. (Velmi
  náročné)
 • Sběr plodin a lov drobné zvěře. (Krabi mají opravdu nepříjemný stisk.)
 • Informace o zázračném bambusu. (Člověk o něm stále málo ví)
 • Noční lov krabů v teritoriu obřích pavouků. (To byl fakt masakr.)
 • Hygiena v deštném pralese.
 • Noční padání ztrouchnivělých stromů. Míša měla málem
  smrt a já se krčil připraven vstříc escapu.
 • Noční boj obřího hada s opicí. Had vyhrál., RIP opice.
 • Zjištění, že v pralese krom mačety, nepotřebujete vůbec nic!
 • Míša je fakt drsňák. Údajně se v noci vyspala téměř nejlépe
  kdy kde venku spala. A že to nebyl žádný med.

Větší úhel pohledu můžete vidět v našem krátkém videu. Bohužel jsme ale vlastní chybou přišli o polovinu záběrů a fotografií. Na počtech paměťových karet jsme před odletem chtěli ušetřit a koupili jsme také nějaké no-name karty a ty nám 80% fotek a záběrů zničily. Jeden ze dvou mobilů na které bylo natáčeno, je tedy k ničemu.

 

Foto: Památeční fotka uprostřed Filipínské džungle během kurzu přežití. / TRAVEL HELPERS CZ

 


3.5.2018 / Angeles City, Mabalacat, Pamphanga - Filipíny

Jeff Barillaro, alias Soldier Hard je bývalí příslušník Americké armády. Po jeho zranění a odchodu z armády se se svou bolestí vypořádal po svém a pustil se naplno do terapie muzikou. Jedná se o rapový styl military rap a je tvořen čistě zážitky a minulostí z armády.

Jeho muziku poslouchám více jak pět let a jedná se o mého nejlepšího zpěváka. Proto setkání s jeho osobou zde na Filipínách, pro mě bylo velmi důležité a zásadní. Možná také proto se neválíme někde na pláži a neužíváme sluníčka, jako všichni. Týdny a týdny se trápíme ve městech a na nelukrativních místech Filipín, pouze z důvodu vyššího smyslu který v tom máme. 

⇒ www.redcon1musicgroup.com ⇐
Plňte si své sny lidi, buďte cílevědomí, občas asertivní a dosahujte toho co v životě chcete.
Život je jenom jeden a chtít neznamená nic.
Plnit si je podstata. 🙂 

 

Foto: Se zpěvákem SOLDIER HARD na jeho MASTER GUNNER FARMS. / TRAVEL HELPERS CZ


Foto: Splněný sen setkat se s vašim mnoha letým idolem a člověkem, jehož hudba vás léčí a motivuje každý den. / TRAVEL HELPERS CZ


28.4.2018 / Manila - Filipíny

Jak jsme vás minule informovali, před pár dny jsme se setkali s místní instruktorskou legendou v oblasti ozbrojených složek a TCCC. Jelikož je pan doktor zcela vytížený prací leteckého medavac týmu, proběhlo pouze krátké shledání, vyměnění informací ohledně výcvikových metod TCCC a domluva vzdálené spolupráce pro budoucí čas. 🙂

V Manile se nelíbí snad nikomu, co si budeme povídat. Není to hezké a ani bezpečné. Co se mi tu ale moc líbí a to konkrétně na celém území Filipín, je bezpečnost v obchodních centrech a obyčejných obchodech. Všude jsou zde ozbrojení security a není to jako u nás, že jim táhne na 60 let, jsou to převážně mladí chlapi mající respekt.

Co mě ale dnes naprosto pozitivně ohromilo, je personál řetězců obchodních center Walter Mark, tuším...
Mají zde své opravdu vojensky a takticky vypadající a vybavené obchodní MEDIKY. Jsou neustále na spojení s centrálou obchodního domu a s ochrankou a vypadají jako by měli fakt dost práce. Vybavení medika bylo zcela profesionální a originální.
Za mě respekt a poučení pro nás. Myslím si, že by se podobná profese v některých městech u nás hodila.

 

Foto: S Juanem aneb legendou mezi instruktory TCCC. Bylo nám velkou ctí! / TRAVEL HELPERS CZ


Foto: MALL MEDIC. Profese, která má budoucnost! / TRAVEL HELPERS CZ


24.4.2018 / Cebu → Moal Boal → Olangapu →  Lapu-Lapu - Filipíny

S Márou jsme obepluli pár ostrovů na jeho vlastně postavené lodi a vyrazili jsme zdolat vrchol Osměna Peak na ostrově Cebu. Dorazili jsme zpět do Lapu-Lapu, kde vyselektujeme materiál, celkem dost materiálu (ano, drahá životní zkušenost), odeslání bylo okolo 10 000,-  Materiál vyřazujeme a posíláme domů z více důvodů, jednak to zde v Jihovýchodní Asii není se spaním venku úplně snadné a proto toho tolik nepotřebujeme a také jsme prohodili fáze cesty, takže příští rok nás čeká nejspíše Evropa a doma se opět přebalíme. Dále jsem jako člověk co nosí od malička batoh udělal chybu a musím jí přiznat. Před odletem jsem si nezkusil déle nosit menší naplněný batoh a během dnů v horách mě ten batoh málem zabil, takže jej bohužel nemohu nosit dále. Proto jej odešlu domů a musím koupit někde nový.

Rada tedy zní: vše si před cestou zkoušejte v praxi, ať nedopadnete jako já !!!

 

Foto: S Markem ( ZÁCHRANÁŘ NA CESTÁCH ) rozlučkové foto. / TRAVEL HELPERS CZ


10.4.2018 / Lapu-Lapu - Filipíny

Krásné ráno všem z Filipín!
Jak probíhala cesta? Co vše se odehrálo a jak se nám tu první dny daří? To vše v dnešním napínavém shrnutí.
Ještě upozorňujeme, že dnešní report je trochu delší a tak děkujeme všem kdo si udělají čas na jeho přečtení.

 1. Loučení s rodinou.
  Pro nás všechny bylo moc těžké, přeci jen, opouštět na takovou dobu lidi které milujeme není zrovna nejlehčí, ale i to k cestování patří. Chceme všem rodinným příslušníkům moc poděkovat za vše co pro nás dělali a dělají. Myslíme na vás a máme vás rádi.
 2. Chaos na letišti!
  O tomto tématu se více dozvíte v nadcházejícím video díle, neboť si myslíme, že se všeobecně o cestování letadlem málo ví.
  Letěli jsme přes leteckou společnost China Eastern Airlines a můžeme vám říci, že už nikdy více! Jsem dost precizní člověk a cestovatel a tak jsem se samozřejmě připravil na nebezpečný materiál během přepravy, atd. Přesně podle pravidel tohoto přepravce. Avšak realita byla jiná. Horší! Již na letišti v Praze nás odmítli pustit do letadla, že nemáme zpáteční letenku z Filipín. (Ano je to pravidlo této země, víme. Ale ze zkušeností a doporučení cestovatelů, jsme věděli, že to Filipínci neřeší.) A neřešili. To jen Číňaňi. Když jsme se konečně dostali k odbavení začala druhá noční můra. Do Číny je totiž PŘÍSNÝ A PLNÝ zákaz dovážení jakéhokoli ohni-tvorného materiálu. Takže jsme hned přišli o zapalovače, sirky, repelenty.Ty jsme naštěstí stihli poslat zpět domů. Když jsme se ptali, tak můžeme převážet každý 1 ks zapalovače ale u sebe do letadla. Ok. Ne! Samozřejmě žvást! Dále nám tvrdili že křesadla v pohodě. Žvást! V Číně nám všechny křesadla okamžitě zabavili. Chápete to? Křesadla? Dále jsme přišli o brousek na nože.
  Nechci zde špinit zaměstnance této aerolinky, vše probíhalo v pořádku při letu a mají kvalitní piloty. Děkujeme! Ale tyto přehnané podmínky jsou zavádějící a navíc platí jen pro někoho. A dvojí metr my rádi nemáme. Při přestupu v Shanghai jsme měli dostat vízum na 24 hodin a hotel, neboť jsme měli přestup 16 hodin. Na letišti nás čekal pán od společnosti a zavedl nás na imigrační, tam odtud nás vyhodili a z letiště nepustili. Pán nás odvedl někam do kouta letiště, dal nám do ruky poukázky na jídlo a odešel. Letadlo mělo z nepochopitelného důvodu zpoždění a čekali jsme více jak 17 hodin.
 3. Filipíny / Cebu / Lapu-Lapu.
  Po příletu jsme si kvůli dešti vzali taxi do našeho hotelu. Původně jsme se chtěli projít, ale únava byla větší. Taxiky na letišti byly všechny drahé a pak na nás volá pán ze žlutého taxi, že nás sveze o polovinu levněji. Ujasnili jsme si cenu a nasedli jsme. Trval jsem na taxa metru. Bylo to nějakých 5km a asi 8 minut jízdy. Když jsme se blížili k hotelu bylo na taxa metru 215 pesos, po 100 metrech pán odendával průkazku, udělal prstíčkem cvak a najednou to bylo 325 pesos! Jelikož jsem o těchto praktikách četl v diskuzích, okamžitě jsme věděl která bije a odmítli jsem zaplatit. Jenže pán byl tak neodbytný a hrozilo, že by nás odvezl někam jinam a my museli nakonec pěšky, dali jsem mu proto 300 pesos s tím, že už jejich taxi nikdy více.
  V hotelu AOSMEC Square Hotel jsou všichni příjemní a je to asi jediná vyjímka zde. V této oblasti nejste člověk, ale chodící dolarovka. Což se nám nelíbí a těšíme se na sever, kde je to dle informací mnohem lepší.
  Jsme tu s kamarádem Markem akaej Záchranář na cestách / www.paramedicsjourney.com a plánujeme na pár dní společné akce.

 

Foto: Rozlučkové foto s rodinami, díky za vše! / TRAVEL HELPERS CZ


Foto: Poslední chvilky na letišti před odletem. / TRAVEL HELPERS CZ


14.3.2018 / Liberec

Hotovo -je to tu! 

Vše je připraveno, můžeme vyrazit. 7.4.2018 odlétáme směr Filipíny. Letíme za našim přítelem Markem alias záchranář na cestách.

Nějakou dobu strávíme tam a poté se vydáme již vlastní cestou směrem na sever Filipín. Na tento čas jsme dlouhou dobu čekali a moc se těšili, avšak před-cestovní horečka pracuje již dnes. Jsme tak trochu vystrašeni. Znáte to také? 🙂

Foto: Zázkak, vešli jsme se do 60L batohů a pod váhu 23kg! Slavíme úspěch  / TRAVEL HELPERS CZ


30.1.2018 / Liberec

Start cesty se o pár týdnů odkládá !!!

Ano, je to tak. Plánovaný odlet v únoru 2018 se musí posunout o několik týdnů dále. Jsme nuceni si pro letošní rok podat daňové přiznání osobně a k tomu abychom mohli předat podklady naší paní učetní, potřebujeme Nizozemské dokumenty, které ale dorazí až na konci února 2018. Skvělé!

Dále probíhají přípravy materiálu, zdravotní prohlídky, očkování a kontrola techniky.

Foto ilustrační: Opět vítězí papírová byrokracie. Ale jelikož jsme zákonadbalí občané, chceme odjet na cesty s čistým štítem.


12.1.2018 / Liberec

Rozlučková párty a rozloučení s přáteli

Obíhat každého zvlášť by bylo téměř nemožné a tak to párty na rozloučenou jistila. Všem kdo se s námi přišli rozloučit mnohokrát děkujeme. Párty byla velmi poklidná a vznikla z ní pouze tato jedna fotka hned z počátku což nás mrzí, ale vzpomínka zůstává. 🙂

Foto: Na rozloučenou jsme od přátel dostali originální dárek - děkujeme! / TRAVEL HELPERS CZ


12.12.2017 / Praha - příjezd z Nizozemska

Po našem příjezdu z Nizozemska, jsme jeli rovnou na výstavu nožů do Prahy. Vystavuje tam svou tvorbu náš kamarád RADIM DACHS a museli jsme hodně mu pochopitelně mnohé vyprávět. Dále jsme měli setkání s našim partnerem BUSHCRAFTSHOP.CZ a předávání materiálu na naší cestu. Takové množství setkání se skvělími lidmi bylo úžasným přivítáním po dlouhé době. 🙂

Na této výstavě jsme měli tu možnost, setkat se osobně s lidmi které pravidelně sledujeme a které velmi obdivujeme. Například Milana Matějku a nebo mladého a talentovaného Petra z jeho YouTube pořadu V PŘÍRODĚ S PETREM. Úžasné setkání, za které jsme moc rádi. 🙂

 

Foto: Poznali jsme také osobně Milana Matějku, bylo nám ctí! / MATĚJKAM ← Mrkněte!


Foto: Přátelské setkání se zálesákem Petrem / V PŘÍRODĚ S PETREM ← Mrkněte 🙂


8.12.2017 / Waalwijk - Nizozemsko

První část etapy naší cesty máme zdárně za námi, doma nás čeká kolotoč běhání po úřadech, zařizování věcí před odletem a také na dlouhou dobu ,,poslední,, vánoce s rodinou. Brzy to vše začne ve velkém. 🙂

Foto: Poslední rozloučení s firmou kde jsme pracovali - Bol.com / TRAVEL HELPERS CZ


1.9.2017 / Amsterdam - Nizozemsko

Máme za sebou dva měsíce práce v Nizozemsku. Po této době jsme již nebyli spokojeni s neustálím dojížděním z Belgie a zas zpět, tak jsme se rozhodli změnit agenturu, odejít a zkusit si něco nového. Nasedli jsme na stopa směrem Amsterdam, kde jsme se setkali s novou koordinátorkou. V jaké agentuře jsme pracovali, si veřejně necháme pro sebe, neboť to byla opravdu pekelná zkušenost. Po týdnu práce v místní masně a to na myčce beden, přivážejících rovnou z jatek, jsme to déle nevydrželi a orodovali aby nás OTTO vzalo zpět a nalezlo nám  nějakou práci. Nakonec nás vzali v naší původní firmě zpět a tak jsme s nakopanou zadnicí a s další zkušeností, vraceli opět na jih. Zde nás ubytovali, asi za trest, nebo nevím, v uprchlickým táboře. No, tohle není nic pro dívku a ani pro mne ne, tak jsme se ze všech sil snažili získat od agentury lepší ubytování. Místo to bylo velmi nebezpečné, docházelo tam k napadením a několikrát tam byla i policie. Po dalším týdnu se nám to povedlo a od té doby bydlíme v bytě, přímo ve městě kde pracujeme.

Ale jak se nám tu vlastně líbí celkově? Jaké tu jsou podmínky, jací jsou lidé a co příroda?


stručné informace o Nizozemsku

Příroda:

Vládne zde borovicový les, který  je udržovaný a téměř každý někomu patří. Jak jsme si ale všimli, žádný užitek z nich nemají, takže na co lesy vlastní, nevíme. Pozornost si také zaslouží plošný zákaz sběru všech plodin z lesa a také námi Čechů oblíbených hub. Místní se jejich sběru bojí, nemají v ně důvěru a proto je to zde tabu pod vysokou pokutou. Ostružiny zde hnijí ve velkém, ale v obchodech jsou k dostání 150g krabičky za 3eura. Wau! Je tu také velké množství farem, ať se skotem, či s kukuřicí, ale jsou tu všude v obrovském množství dálnice a rychlostní silnice, takže moc bio to nebude. Co ale velmi potěší na dušičce, jsou v letních měsících květinová pole a tradiční Holandské větrné mlýny. Používaných a funkčních mlýnů, je zde stále více než 1000. Mlýny se zde staví od 16. století, aby vysušili bažinatá území a mohli je využívat k zemědělství. Aby odčerpávaná voda mohla odtékat, vznikly po celém Nizozemsku vodní kanály, které sloužily pak i k dopravěTy nejkrásnější naleznete v oblasti Zaanse Schans - Zaans. S hrdostí jsou toto symboly země. Také by jste měli vědět, že v Nizozemsku fouká pouze jeden směr větru a to protivítr. 😀 Nevím jak je to možné, ale je to záhada.

Turistické trasy jsou jedna jako druhá a k vidění tu toho opravdu moc není. Slyšeli jsme, že na východě Belgie jsou vysoké hory a překrásné trasy, tam se ale nedostaneme, což je škoda. Na severu Nizozemska je u pobřežní části Severního moře s Frískými ostrovy oblast, nazývaná Wadenzee. Tato oblast má nesmírnou ekologickou hodnotou a je to téměř celé, chráněná krajinná oblast a od r. 2009 je zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO. V této oblasti naleznete volně žijící dva druhy tuleňů a rozmanitou faunu i floru.

Architektura:

Jak jeden náš kolega pravil: ,, Každý dům vypadá naprosto stejně, ale je každý úplně jiný,, Ano, s tím se dá souhlasit. Baráky tu jsou všechny stavěny z klasických malých cihel a nebo jsou použity obklady ve tvarech cihly. Všechny stavby působí velmi starobyle moderně a uhlazeně. Což je super, ale nám se to vůbec nelíbí. Lidé tu nemají zahrádky a když ano, pouze malé a okrasné. Takže pergola, ohniště a místo pro blbnutí dětí, naprosto žádné. Což nás šokovalo. Kdyby jste hledali ovocné sady, keře, nebo jahody, cokoli, nemusíte hledat, na to se tady nehraje. Nechápeme, že si to lidé kupují v obchodě, neboť ovoce a zelenina je tu strašně předražená a né moc dobrá. Také dětské hřiště, parky, nic takového tu nenajdete.

Ceny:
Co se týče cen, záleží na vaší životní úrovni. Pokud šetříte jako my, rozhodně si tu vyděláte. Pokud zde žijete, máte byt, auto, a další ,,nezbytnosti,, moderního člověka, jste na tom hodně podobně jako u nás doma. Co je tu ale opravdu předražené, je doprava. Co se týká zdravotnictví, je na daleko horší úrovni než u nás. K čemu si zde pracovníci platí týdně zdravotní pojištění nevíme, neboť u doktora vás stejně nikde nevezmou, pokud nejste zaregistrováni. Registraci vám však doktor jen tak nevytvoří. A tak většina kolegů jezdí k doktorům do svých zemí. Vítejte v blázinci!

Lidé:

Místní lidé jsou velmi milí a přátelští. V oblastech kde se nachází fabriky a firmy, moc místních nenaleznete. Vládnou zde Polští pracovníci. Né nadarmo se proto občas Nizozemsku přezdívá Polandsko. Takže se tu jistě domluvíte bez větších problémů. Věděli jste, že Nizozemci nemají svůj tradiční pokrm? Jako hlavní zdroj obživy, jsou zde fastfoody. Ať již ve formě polotovaru, nebo večeře v MC'Donalds. Co také milují a dalo by se to označit za místní královské jídlo země, jsou z mletého masa tvořené paličky, které v kombinaci s hranolky a majonézou, tvoří neskonale zdravou a chutnou porci jídla. 

Závěrem:

Země je to placatá, celkem studená, neboť vítr zde fouká 25 hodin denně a na nás moc dobrý dojem neudělala. My jsme však horalové a popravdě jsme si zde turismu moc neužili. Žít bychom zde nechtěli, ale na čtyř denní turistický výlet, nebo pro mladé lidi toužící po svobodě, je to země jako dělaná. Nizozemsko je na pohled krásná země, proto její návštěvu včele doporučujeme. 🙂

 

Foto: Najdete zde velké množství mlýnů, některé určené pro turismus, jiné usazené v krásné krajině luk / TRAVEL HELPERS CZ


1.7.2017 / Liberec - Česká republika

Naše dobrodružství začíná! Neuvěřitelné, taková to byla dlouhá doba čekání, příprav, shánění zaměstnání a různých dalších informací a oba jsme se dočkali. V sobotu 1. července opouštíme náš útulný byteček na okraji Liberce a s párem kufrů a batohy se vzdáváme všeho co jsme doposud brali jako samozřejmost a vydáváme se vstříc prvnímu dobrodružství.  Práci v zahraničí sháníme od února tohoto roku, kolik e-mailů jsme odeslali, snad ani nespočítáme. Kolikrát jsme sedli na med podvodníkům, spočítat můžeme, bylo to přesně třikrát. Podvodných pracovních agentur je dnes velmi mnoho, proto buďte obezřetní.

Vyrážíme do Nizozemska, konkrétně provincie severní Brabantsko. Jelikož zkušenosti s prací v zahraničí máme minimální, vlastně kecám, nemáme žádné, jedeme proto s pracovní agenturou OTTO work force a budeme pracovat pro mezinárodní e-shop. Měli jsme být ubytováni v Nizozemsku a zde také pracovat, ale pro vysoký počet pracovníků, nás ubytovali v severní Belgii. Ano, je velmi efektivní pracovat v Nizozemsku a bydlet v Belgii, ale co, nějak to vydržíme. 🙂 Navíc uvidíme dvě země místo jedné, huráá! 😀 Spolubydlící máme celkem v pohodě a práci s ubytováním máme také, takže až na nějaké nedostatky, které se najdou vždy, jsme spokojeni.

Foto: Ten pocit, když svůj život sbalíš do kufru a malého batohu. / TRAVEL HELPERS CZ


START PROJEKTU

TRAVEL HELPERS CZ